JPS Pahang

Header JPS

Para Pengarah

1959
Ir. Pang Leong Hoon

Tempoh Berkhidmat: 1959-1966

1969
Ir. Francis Chong Foo Nang

Tempoh Berkhidmat: 1969-1973

1974
Ir. Fadzil Bin Hassan

Tempoh Berkhidmat: 1974-1979

1979
Ir. Lung Heng Toh

Tempoh Berkhidmat: 1979 - 1983

1984
Ir. Azizan Bin Ariffin

Tempoh Berkhidmat: 1984 - 1985

1986
Ir. Yuen Kai Tat

Tempoh Berkhidmat: 1986 - 1989

1990
Ir. Shanmuganathan

Tempoh Berkhidmat: 01.01.1990 – 15.01.1991

1992
Ir. Hj.Mohd. Nor @ Ghazali Bin Om

Tempoh Berkhidmat: 01.03.1992 – 15.09.1994

1994
Ir. Saw Hin Seang

Tempoh Berkhidmat: 16.9.1994 – 31.12.1995

1996
Dato’ Ir. Tan Jiak Kim

Tempoh Berkhidmat: 01.01.1996 – 08.04.2005

2005
Dato’ Ir. Ong Siew Heng

Tempoh Berkhidmat: 01.05.2005 – 15.06.2007

2007
Dato’ Hj. Abdul Malek Bin Dollah

Tempoh Berkhidmat: 16.06.2007 – 14.01.2010

2010
Dato’ Hj. Zulkefli Bin Hassan

Tempoh Berkhidmat: 15.01-2010 - 2014

2014
Dato’ Ir. Haji Shaharuddin bin Ibidin

Tempoh Berkhidmat: 01.11.2014 - 23.12.2017

2018
Dato' Ir Haji Jamil Bin Shaari

Tempoh Berkhidmat: 02.01.2018 - 18.08.2019

2019
Dato' Ir. Mohd Noor Bin Bidin

Tempoh Berkhidmat: 10.09.2019 - 01.03.2022

2022
Ir. Roslina Binti Yusop

Tempoh Berkhidmat: 01.03.2022 - KINI

Scroll to Top